Як стрес впливає на роботу жовчовивідної системи?

Стрес стає все більш поширеним поняттям у складному та високовимогливому сучасному суспільстві. Впливає він не лише на настрій, самопочуття, поведінку, але й на здоров’я в цілому, погіршуючи його.

Реакція організму на стрес включає два основних компоненти стресової системи, а саме гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову вісь і симпатичну нервову систему.1

Як стрес впливає на роботу жовчовивідної системи

Стрес стимулює симпатико-наднирково-мозкову систему до секреції катехоламінів адреналіну та норадреналіну. Багато досліджень показали, що катехоламіни беруть участь у цитотоксичності та пошкодженні тканин, у тому числі клітин печінки.2

Поговоримо більш детально. Наш мозок обробляє те, що відбувається в навколишньому середовищі, через частину, відому як гіпоталамус, яка активує гіпофіз надсилаючи сигнал до надниркових залоз, що розташовані на верхній частині нирок.

 Вони вивільняють гормон кортизол, загалом відомий як «гормон стресу».

Проблеми з роботою ШКТ виникають, оскільки кортизол спрямовує кровотік до нашого мозку, кінцівок і м’язів, а не до травної системи, як реакцію на стрес.3 Ось наприклад ще одна дія кортизолу – він змушує печінку вивільняти глюкозу. Це потрібно для того, щоб забезпечити енергією підвищені потреби організму під час стресу. 

Хронічно високий рівень кортизолу, а отже хронічний стрес, може призвести до порушення функції травлення, наприклад, підвищення кишкової проникності, порушення всмоктування поживних мікроелементів, болю або дискомфорту в животі.

Стрес має серйозний вплив на травну систему. Травлення сповільнюється через зниження скорочення гладких м’язів і зменшення секреції травних соків, таких як жовч.

Гострий та хронічний стрес може призводити до гальмування виділення жовчі з жовчного міхура, порушуючи роботу всієї жовчовивідної системи. Це може збільшити концентрацію холестерину в жовчі і призвести до утворення жовчних каменів.

Під час надмірного стресу, можуть розвинутися серйозні шлунково-кишкові розлади, такі як синдром подразненого кишечника, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба або виразкова хвороба.3

 

При порушенні роботи жовчовидільної системи можуть виникнути такі симптоми:4

  • Погане перетравлення жирів.
  • Нудота.
  • Відчуття важкості після їжі.
  • Біль у правому підребер’ї, особливо після вживання жирної їжі.
  • Свербіж шкіри.
  • Втома.
  • Відрижка з присмаком гіркоти.

 

Підтримуйте здоров’я жовчного міхура, зменшивши стрес.

 Один із найкращих способів заспокоїти свою травну систему – це контролювати рівень стресу. Поради щодо зменшення стресу включають:

  • Знаходьте час для відпочинку..
  • Подбайте про повноцінний, 8 годинний сон.
  • Регулярно займайтеся спортом.
  • Збалансованно та повноцінно харчуйтесь.

 

При потребі дотримуйтесь дієти з виключенням гострої, жирної їжі, кави. Продукти, які слід вживати з обережністю: тваринні жири (свинина, яловичина, сало і масло); молочні продукти, такі як незбиране молоко, тверді і м’які сири; смажені страви, ковбаса, копчена риба або м’ясо та фаст-фуди, гідрогенізовані олії та жири, такі як маргарин і майонез; кава, чорний чай, солодощі; алкоголь, рафіновані вуглеводи — білий хліб, рисові коржі та тістечка; яйця, кукурудза, боби та горіхи.

 

  • Споживати їжу краще часто і невеликими порціями.
  • Дотримуйтесь питного режиму. Це не тільки запобігатиме утворенню каменів у жовчному міхурі, а й позитивно вплине на розрідження жовчі.
  • Також роботу жовчного міхура можна підтримати за допомогою препарату Хофітол. Хофітол – оригінальний лікарський засіб на основі стандартизованого екстракту артишоку, що має жовчогінну, гепатопротекторну та сечогінну дію.5

 

Перед застосуванням лікарського засобу обов’язково ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем!

Література

  1. C. Constantin Vere, C. Teodor Streba,, «Psychosocial stress and liver disease status», Pub Med, 2009
  2. Jin‐Yong Joung, Jung‐Hyo Cho, «A literature review for the mechanisms of stress‐induced liver injury», Pub Med, 2019
  3. Complete family wellness, «Stress, Cortisol & How it Affects Your Gut Health?», 2021
  4. R. L. Earley, L. S. Blumer, «The gall of subordination: changes in gall bladder function associated with social stress», National Library of Medicine, 2004
  5. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Хофітол.