Стрес стає все більш поширеним поняттям у складному та високовимогливому сучасному суспільстві. Впливає він не лише на настрій, самопочуття, поведінку, але й на здоров’я в цілому, погіршуючи його.
Реакція організму на стрес включає два основних компоненти стресової системи, а саме гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову вісь і симпатичну нервову систему.1
Стрес стимулює симпатико-надниркову та гіпоталамо-гіпофізарно-надниркову систему до секреції катехоламінів адреналіну та норадреналіну. Багато досліджень показали, що катехоламіни беруть участь у цитотоксичності та пошкодженні тканин, у тому числі клітин печінки.2
Поговоримо більш детально. Наш мозок обробляє те, що відбувається в навколишньому середовищі, через частину, відому як гіпоталамус, яка активує гіпофіз надсилаючи сигнал до надниркових залоз, що розташовані на верхній частині нирок.
Вони вивільняють гормон кортизол, загалом відомий як «гормон стресу».
Проблеми з роботою ШКТ виникають, оскільки кортизол спрямовує кровотік до нашого мозку, кінцівок і м’язів, а не до травної системи, як реакцію на стрес.3 Ось наприклад ще одна дія кортизолу – він змушує печінку вивільняти глюкозу. Це потрібно для того, щоб забезпечити енергією підвищені потреби організму під час стресу.
Хронічно високий рівень кортизолу, а отже хронічний стрес, може призвести до порушення функції травлення, наприклад, підвищення кишкової проникності, порушення всмоктування поживних мікроелементів, болю або дискомфорту в животі.
Стрес має серйозний вплив на травну систему. Травлення сповільнюється через зниження скорочення гладких м’язів і зменшення секреції травних соків, таких як жовч.
Гострий та хронічний стрес може призводити до гальмування виділення жовчі з жовчного міхура, порушуючи роботу всієї жовчовивідної системи. Це може збільшити концентрацію холестерину в жовчі і призвести до утворення жовчних каменів.
Під час надмірного стресу, можуть розвинутися серйозні шлунково-кишкові розлади, такі як синдром подразненого кишечника, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба або виразкова хвороба.3
Один із найкращих способів заспокоїти свою травну систему – це контролювати рівень стресу. Поради щодо зменшення стресу включають:
При потребі дотримуйтесь дієти з виключенням гострої, жирної їжі, кави. Продукти, які слід вживати з обережністю: тваринні жири (свинина, яловичина, сало і масло); молочні продукти, такі як незбиране молоко, тверді і м’які сири; смажені страви, ковбаса, копчена риба або м’ясо та фаст-фуди, гідрогенізовані олії та жири, такі як маргарин і майонез; кава, чорний чай, солодощі; алкоголь, рафіновані вуглеводи — білий хліб, рисові коржі та тістечка; яйця, кукурудза, боби та горіхи.
Перед застосуванням лікарського засобу обов’язково ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем!
Література