Підтримка здоров’я жовчного міхура

Жовчний міхур – порожнистий м’язовий орган, що входить до системи жовчних шляхів. Саме в жовчному міхурі жовч, що виробляється клітинами печінки – гепатоцитами, накопичується, а потім виділяється в жовчну протоку в процесі травлення. У нормі жовчний міхур скорочується або навпаки розслабляється у відповідь на нервові імпульси та гуморальні сигнали. Оскільки виділення жовчі в просвіт тонкого кишечника є одним з найважливіших елементів правильної роботи ШКТ, від здоров’я та функціональної активності жовчного міхура залежатиме стан травної системи загалом.

Підтримка здоров'я жовчного міхура

Як запідозрити у себе порушення роботи жовчного міхура?

Про порушення у роботі жовчного міхура та жовчовивідної системи можуть сигналізувати такі симптоми:1

  •  періодичний біль у правому боці або в області правого підребер’я;
  •  жовтуватий відтінок шкіри та білків очей (іктеричність), іноді свербіж шкіри;
  •   гіркота у роті, відрижка гірким;
  •   нудота, іноді блювання з домішкою жовчі;
  •   відчуття дискомфорту після їди;
  •   загальна слабкість, пітливість, порушення сну.

Як підтримувати здоров’я жовчного міхура?

      Подумайте про спадковість! Якщо у Вашій родині є близькі родичі, які страждають на жовчнокам’яну хворобу або порушення роботи жовчовивідної системи, ймовірно і Ви знаходитесь в групі ризику, адже дана група захворювань має спадкову схильність. У такому разі слід постійно спостерігатися у гастроентеролога, який за необхідності допоможе підібрати дієту та препарати для жовчного міхура.

      Ведіть активний спосіб життя, адже рухова активність ШКТ залежить від нашої загальної активності. У людей, які дотримуються режиму дня та фізичної активності травна система працює як годинник.

      Пийте більше рідини – це допоможе не лише налагодити відтік жовчі, а й профілактувати його порушення. Справа в тому, що у складі жовчі міститься досить багато води. Вода істотно впливає на реологічні властивості жовчі. При недостатньому надходженні рідини жовч стає в’язкою, що веде до її застою та утворення каменів.

      Уникайте стресів, потоваришуйте з приємним психологом, заведіть веселого вихованця. Відомо, що стрес і нервова напруга порушує моторику ШКТ та жовчовивідної системи, провокуючи спазми та асинхронну роботу сфінктерів.

      Якщо у Вас немає діагностованої патології жовчного міхура, то особливої дієти не потрібно, проте важливо, щоб раціон був повноцінним та збалансованим. Не варто влаштовувати стреси для жовчовивідної системи в цілому і особливо жовчного міхура, зловживаючи жирними смаженими продуктами, адже такі експерименти можуть призвести до захворювання.

      У ситуації, коли роботу жовчного міхура вже порушено, рекомендується дієта №5 за Певзнером, яка передбачає обмеження продуктів, що містять багато жиру, холестерину та пуринів. Для столу №5 є свої табу: смажені страви, гострі та копчені продукти, міцний чай, какао, кава, гриби, горіхи, шпинат, часник та інше. У мережі інтернет сьогодні можна знайти велику кількість детально перерахованих продуктів, які можна чи не можна вживати, згідно з дієтою № 5, проте найкращим рішенням стане консультація гастроентеролога та дієтолога.

     Ліки для жовчного міхура слід підбирати спільно з лікарем на основі результатів обстеження (УЗД черевної порожнини, біохімічного аналізу крові, та іншого). Фахівець може порекомендувати препарат для жовчного міхура рослинного походження, наприклад Хофітол – оригінальний лікарський засіб на основі стандартизованого екстракту артишоку, що має жовчогінну, гепатопротекторну та сечогінну дію.2 

Хофітол  для жовчного міхура і жовчовивідних шляхів виступає у ролі певного «стимулятора», збільшуючи виділення жовчі у просвіт кишечника.3

Пам’ятайте, що жовчогінні ліки для жовчного міхура не завжди корисні! Наприклад, за наявності каменів у жовчному міхурі вони можуть спровокувати напад гострого холециститу та “привести” пацієнта на операційний стіл.

Перед застосуванням лікарського засобу обов’язково ознайомтеся з повною інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем.

Література

  1. Интернет-ресурс American LIVER foundation, 2023.
  2. Инструкция по медицинскому применению лекарственного средства Хофитол.
  3. Elsebai MF, Mocan A and Atanasov AG. Cynaropicrin: A Comprehensive Research Review and Therapeutic Potential As an Anti-Hepatitis C Virus Agent. Front. Pharmacol. 7:472. 2016.