У роботі травної системи істотну роль грає печінка і жовч, що виробляється нею. Жовч розщеплює жири, сприяє кращому засвоєнню поживних речовин, вітамінів, стимулює процеси травлення та моторику кишечника. Порушення у роботі травної системи часто бувають пов’язані з дисфункцією гепатобіліарної зони, а саме порушенням вироблення або відтоку жовчі.
При певних захворюваннях порушується процес вироблення у печінці компонентів жовчі, що веде до розвитку внутрішньопечінкового холестазу. Перерахуємо деякі з них:
Коли вироблення жовчі печінкою не порушено, а є порушення її відтоку та виділення в просвіт кишечника, говорять про позапечінковий холестаз. До основних причин порушення відтоку жовчі відносять:
Порушення вироблення жовчі або роботи жовчного міхура може виявлятися такими симптомами: жовтяниця, гіркота у роті, світлий колір стільця, потемніння сечі, нудота, біль або тяжкість у правому підребер’ї, збільшення печінки, свербіж шкіри та інше.
Як бачимо, самостійно розібратися у можливих причинах холестазу досить складно. Ще важче встановити точний діагноз та призначити лікування. Тому, за наявності одного або кількох з перерахованих вище симптомів необхідно відразу звернутися до лікаря!
У цій статті ми наведемо загальні рекомендації, які дозволяють нормалізувати вироблення та виділення жовчі.
Важливо не забувати про питний режим! Вода покращує екскрецію жовчі та запобігає її депонуванню у жовчному міхурі. Широко використовуються лікувальні мінеральні води, які роблять жовч менш в’язким і більш плинним, а також збільшують кількість жовчі, що виділяється.
Крім дієти та питного режиму, у лікуванні можуть застосовуватися жовчогінні засоби – холеретики.
Це лікарські засоби, що посилюють виділення жовчі. Холеретики підвищують концентрацію жовчних кислот у жовчі, сприяють розрідженню жовчного секрету за рахунок збільшення вмісту у ньому води.
До цієї групи відносяться:
Прикладом рослинного холеретика може бути Хофітол, виготовлений у Франції, який є стандартизованим екстрактом артишоку польового. Хофітол має жовчогінну, гепатопротекторну, сечогінну та ліпідознижувальну та цукрознижувальну дію.1-3
Вибір жовчогінного препарату є серйозним та відповідальним завданням. Не займайтеся самолікуванням, зверніться за консультацією до фахівця.
Перед застосуванням лікарського засобу обов’язково ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування та інформацією про можливі побічні ефекти.
Література