Жовчогінні препарати – призначення та вплив на здоров’я печінки

Жовч – речовина, що виробляється клітинами печінки, цей процес відбувається у нас в організмі безперервно. Жовч, що виробляється в печінці, виділяється в позапечінкові жовчні протоки,  які збирають її в загальну жовчну протоку. Надлишок жовчі накопичується в жовчному міхурі, там жовч концентрується.

У процесі травлення жовч із жовчного міхура виділяється в 12-палу кишку, де сприяє перетравленню жирів. Надходження жовчі до кишечника регулюється за допомогою нервово-рефлекторних механізмів. У міру просування кишечником основна частина жовчі всмоктується через його стінки разом з поживними речовинами, решта – виділяється з фекаліями.1,2

 

Недостатній відтік жовчі, через різні причини, веде до накопичення та застою, що може призвести до порушення обміну речовин, підвищення рівня холестерину, утворення каменів та інших «проблем».

Жовчогінні препарати

Причини порушення відтоку жовчі:

  • нерегулярне, незбалансоване харчування,
  • стрес, 
  • хвороби жовчовивідних шляхів, такі як жовчнокам’яна хвороба, звуження жовчної протоки, рак жовчної протоки, кісти загальної жовчної протоки
  •  інші захворювання ШКТ, такі як хронічний панкреатит, гострий гепатит, захворювання печінки, спричинене алкоголем, первинний біліарний холангіт із запаленням і рубцюванням жовчних проток, цироз, вірусний  гепатит, травми.

Жовчогінні препарати.

Це ЛЗ, що стимулюють утворення жовчі, посилюють відтік  та сприяють виділенню в 12-палу кишку.3

 

Їх можна поділити на ті, що посилюють продукцію жовчі печінкою, інші сприяють виділенню жовчі з жовчного міхура, а також препарати, які змінюють властивості жовчі й сприяють розчиненню каменів у жовчному міхурі.

Препарати, які мають комбіновану дію ХОФІТОЛ:3

  • нормалізує відтік жовчі,
  • відновлює моторику жовчовивідних шляхів,
  • посилює синтез жовчі,
  • зменшує літогенність жовчі,
  • має гепатопротекторну дію.

Навіщо призначають жовчогінні засоби?

Ці препарати сприяють відтоку жовчі, усувають її застій, зменшують всмоктування у кров, запобігають виникненню інфекційних ускладнень, утворенню каменів, знижують запальний процес.  

Різні жовчогінні засоби призначають з різною метою. Наприклад, Хофітол4 – жовчогінний засіб рослинного походження, містить екстракт Артишоку польового, рекомендований при:

  • запаленні печінки в хронічній формі;
  • запаленні жовчного міхура (без каменів);
  • ДЖВП зі слабкою скорочувальною активністю органу;
  • цирозі печінки,
  • для нормалізації процесів перетравлення їжі при деяких хворобах,
  • інше.

Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням.

Перед прийомом порадьтеся з лікарем.

Уважно читайте інструкцію, зверніть увагу на перелік показань та протипоказань, побічних ефектів, рекомендований вік пацієнтів.

Як приймати жовчогінні засоби?

Бажано приймати за 1 год до прийому їжі та запивати водою.

Добову дозу слід розподілити на декілька частини, це залежить від кількості прийомів їжі.

Після прийому препарату обов’язково потрібно приймати їжу, оскільки можуть виникнути побічні ефекти –  розлади шлунка, нудота і блювання.

Рекомендовано приймати курсом по 20-60 днів, що залежить від рекомендацій лікаря.

Після курсу терапії пацієнту необхідно проконсультуватися з лікарем на рахунок перерви у лікуванні та необхідності повторення курсу терапії. 

Хофітол покращує здоров’я печінки!4

Обов’язковою умовою нормалізації відтоку жовчі є дотримання дієти. Харчуватись потрібно маленькими порціями, часто, 5-6 разів на день.

Література

  1. Cai S.-Y., Ouyang X., Chen Y., Soroka C.J., Wang J., Mennone A., Wang Y., Mehal W.Z., Jain D., Boyer J.L. Жовчні кислоти ініціювати холестатичне ураження печінки шляхом запуску специфічної для гепатоцитів запальної відповіді. JCI Insight. 2017
  2. Hundt M, Basit H, John S. StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL): Sep 26, 2022. Physiology, Bile Secretion. [PubMed]
  3. Фармацевтична енциклопедія
  4. Інструкція медичного застосування препарату ХОФІТОЛ