Що любить жовчний міхур?

“Виливати жовч” – зазвичай ми пригадуємо жовч у негативному контексті, описуючи чиєсь недоброзичливе ставлення та злобу. Менше з тим, без жовчі ми не змогли б перетравити жири. Тому в нашому організмі задуманий спеціальний резервуар для неї – жовчний міхур. За розміром він, як куряче яйце, за формою – як груша, і може вмістити 2 столові ложки жовчі. Крім зберігання, цей орган видаляє з жовчі воду та електроліти, перетворюючи її на концентрат для більш ефективного розщеплення жирів. Мало хто в повсякденні згадує про важливу роль цього органу, але насправді є неабиякий сенс йому догоджати – захворювання жовчного міхура мають дуже неприємні симптоми.



Як підтримати здоров’я жовчного міхура?


Навіть якщо вас не турбують жодні симптоми та неполадки в роботі жовчного міхура, варто дотримуватися базових рекомендацій для здорової роботи організму без збоїв:


  1. Харчування. На першому місці, звісно, здорова їжа. Жовчний оцінить продукти, багаті на клітковину: фрукти, ягоди, овочі, зелень, яйця, каші, житній хліб і сухарі. Нежирне м’ясо — телятина, курка, кролик теж будуть перевагою. Вироби з борошна, рафіновані цукор і олію, маргарин, соуси, фастфуд ті інші похибки в їжі  жовчний вам не пробачить.
  2. ”Режим” прийому їжі. Невеликі порції 4-5 разів на день в один і той самий час підтримають стабільний рівень жовчі, не даючи їй застоюватись. Оптимальна температура для холодних страв — не нижче 15 градусів, гарячих — не вище 62. Перерва між прийомами їжі більша ніж 4 години не бажана. Якщо перекуси — то тільки з жирами, вуглеводам — категоричне “ні”. Годувати жовчний міхур сніданком треба не пізніше ніж за 2 години після пробудження, а після 20.00 все смачне й навіть корисне  краще залишити на завтра.
  3. Водний баланс. Жовч, як і будь-яка рідина, для нормального функціонування потребує води, крім того, достатня кількість води запобігає утворенню жовчних каменів. Жовчний міхур не дуже полюбляє холодну воду, а от за теплу перед прийомом їжі віддячить гарним самопочуттям.
  4. Фізична активність — ще один важливий фактор. Помірні фізичні навантаження стимулюють перистальтику кишечника, що, своєю чергою, допомагає жовчному міхуру працювати ефективніше. Прогулянки або легка атлетика — ідеальні варіанти для підтримки здоров’я жовчного. Додатковим бонусом будуть вправи, де стимулюється діафрагма: біг, йога, скандинавська ходьба.
  5. Контроль над  стресом. В умовах стресу зростає рівень кортизолу, який порушує моторику жовчного міхура, блокує відтік жовчі, через що вона згущується і з часом може перетворитися на камені.


Якщо ви хочете, щоб ваш жовчний міхур справлявся зі своїми задачами та не турбував, позбавте його жирної їжі, солодощів, алкоголю та кави в надмірній кількості, а також негативних емоцій і стресу. Тож його здоров’я залежить від способу життя, а ваш комфорт щодня — від його роботи.