Протипоказання до прийому жовчогінних засобів

 

Протипоказання до прийому жовчогінних засобів

 

Сьогодні все частіше і частіше люди самостійно розпочинають лікування та обирають препарати без консультації лікаря. За даними Міністерства Охорони Здоров’я України, рівень самолікування наближається до 70%. Ця тенденція має безліч причин, наприклад:1


  • доступність інформації про захворювання та ліки в інтернеті,
  • можливість вибрати більш доступні за ціною ліки,
  • небажання сидіти у довгих чергах та оплачувати медичні консультації,
  • недовіра до медичного персоналу.

Це і багато іншого призводить до широкого застосування лікарських препаратів без попереднього обстеження та постановки діагнозу, тому сьогодні як ніколи важливо писати та говорити про протипоказання до прийому безрецептурних ліків. Якщо не враховувати протипоказання препаратів, можливий розвиток побічних дій або погіршення стану.

У ряді безрецептурних засобів, що широко застосовуються пацієнтами самостійно, не стали винятком і жовчогінні препарати. Поговоримо сьогодні про протипоказання до прийому цієї групи ліків, адже, як і будь-який медикамент, вони можуть бути корисними, але в деяких ситуаціях завдати шкоди вашому організму.


Протипоказання до прийому жовчогінних засобів включають:

  • Непрохідність або обструкція жовчовивідних шляхів2 – мабуть найголовніше та найнебезпечніше протипоказання до застосування цієї групи препаратів. Найчастіше непрохідність жовчовивідної системи обумовлена ​​жовчнокам’яною хворобою, коли камені в протоках або вхідних воротах сфінктерів перекривають відтік жовчі. Також причиною обструкції жовчовивідної системи може бути спайковий процес або пухлина. Прийом жовчогінного засобу при такому стані призведе до підвищення тиску в жовчовивідній системі, що проявиться гострим болем. У певних випадках може знадобитися хірургічне втручання. Тому важливо своєчасно звернутися за професійною консультацією, щоб уникнути неприємностей та бути впевненим при прийомі препарату. Для обстеження жовчовивідної системи гастроентерологи найчастіше використовують ультразвукову діагностику, при необхідності призначаються інші дослідження.
  • Підвищена чутливість до компонентів ліків.2 Дане протипоказання застосовується до будь-якого препарату, адже непереносимість або алергія можуть з’являтися практично до будь-якої речовини. Спостерігайте за тим, як ви переносите ті чи інші препарати, відмічайте алергічні реакції на їжу, медикаменти та ін. Якщо той чи інший медикамент викликав у вас непередбачену реакцію або алергію, під приціл потрапляють всі компоненти цього засобу без винятків, адже часто реакція буває не на саму діючу речовину, а на додаткові компоненти. Для жовчогінних засобів такими компонентами можуть бути етил- та метил-парагідроксибензоати.
  • Тяжка печінкова недостатність2 також є протипоказанням до прийому жовчогінних засобів, оскільки збільшення навантаження на орган у даному випадку може мати вкрай негативні наслідки. Важливо відзначити, що лікування будь-якого стану, що супроводжується печінковою недостатністю, має відбуватися під пильною увагою медичного персоналу.
  • Дитячий вік – далеко не всі жовчогінні препарати можуть застосовуватись у дітей. Наприклад, Хофітол у формі таблеток застосовується з 6 років, а у формі сиропу – з 12.2 Перед призначенням та початком курсу жовчогінних засобів обов’язкова консультація педіатра та/або вузького спеціаліста в даному напрямку, наприклад, дитячого гастроентеролога.

Будьте здорові та застосовуйте лише ті засоби, які вам не протипоказані!

Література

  1. Результати дослідження «(Без)Коштовна медицина». Пацієнти України. USAID. 2017
  2. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Хофітол.