Екстракт листя артишоку (Cynara scolymus) знижує вміст холестерину в плазмі у відносно здорових осіб із гіперхолестеринемією: рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження
Bundy R., Walker A.F., Middleton R.W., Wallis C., Simpson H.C.R.
Серцево-судинні захворювання є провідною причиною смерті, причому близько половини цих смертей спричиняє ішемічна хвороба серця. Первинною причиною серцево-судинних захворювань виступає атеросклероз, який є наслідком високих рівнів загального холестерину (ЗХС) у плазмі крові. Розраховано, що близько 10% смертей від серцево-судинних захворювань можна уникнути, якщо в усього населення світу буде досягнуто рівня ЗХС <6,5 ммоль/л.
Листя артишоку (Cynara scolymus) із давніх часів використовується у фітотерапії. Фармакологічні та доклінічні дослідження свідчать, що екстракту листя артишоку притаманні гіпохолестеринемічні й антиоксидантні властивості, які реалізуються завдяки численним активним сполукам (рис. 1).
За даними огляду літератури, екстракт листя артишоку забезпечує зниження середнього рівня ЗХС та/або тригліцеридів на 5-45% (Kraft, 1997). У рандомізованому контрольованому дослідженні застосування 1800 мг екстракту листя артишоку протягом 6 тижнів забезпечувало зниження ЗХС на 18,5%, а холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) – на 22,9%, що відповідає показникам деяких статинів. Зниження аналогічних показників у групі плацебо становило 8,6 та 6,3% відповідно (Englisch et al., 2000).
Завданням цього дослідження було вивчення впливу 12-тижневого курсу стандартизованого екстракту листя артишоку в дозі 1280 мг/добу на рівні ліпідів у відносно здорових осіб із незначною або помірною гіперхолестеринемією (ЗХС – 6,0-8,0 ммоль/л). У дослідженні взяли участь 73 добровольці, переважну більшість становили жінки й особи віком понад 50 років. Середній індекс маси тіла учасників був у межах надлишкової маси тіла. Групи не відрізнялися за харчуванням і базисною фармакотерапією.
Через 12 тижнів середній рівень ЗХС плазми крові в групі екстракту листя артишоку знизився на 4,2% (із 7,16±0,62 до 6,86±0,68 ммоль/л; р=0,025) (рис. 2), а в групі плацебо зріс на 1,9% (із 6,90±0,49 до 7,03±0,61 ммоль/л).
Отже, через 12 тижнів лікування відмінність між рівнем ЗХС на тлі застосування екстракту листя артишоку та плацебо становила 6,1% (p=0,025). Також спостерігалися тенденції до зниження ХС ЛПНЩ та тригліцеридів, які не досягли рівня достовірності.
Як і в попередніх дослідженнях, у цьому випробуванні було відзначено відмінні показники безпеки та переносимості екстракту листя артишоку. Жоден із пацієнтів не припинив лікування у зв’язку з побічними ефектами; прихильність до лікування була хорошою.
Висновки. Екстракт листя артишоку здатний знижувати рівень ЗХС у дорослих із незначною/помірною гіперхолестеринемією. На потужність сприятливого впливу екстракту листя артишоку можуть впливати тип екстракту та його дозування.