Дискінезія жовчовивідних шляхів – причини, симптоми і лікування

Дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВШ) – це захворювання, яке часто недооцінюється фахівцями, адже воно може «перерости» або пройти самостійно. Для тих, хто зіткнувся з ДЖВШ віч-на-віч, цей функціональний розлад несе в собі ряд неприємностей: дискомфорт в животі, нудота, гіркота в роті – це далеко не повний перелік симптомів, які можуть істотно вплинути на самопочуття і активність.

В основі захворювання лежить дискінезія жовчного міхура і порушення роботи жовчовивідної системи в цілому. Асинхронна робота сфінктерів, недостатнє або, навпаки, надмірне скорочення стінок жовчного міхура (ЖМ) і жовчних проток призводять до порушення кінезісу (від давньогрецького κίνησις, kínēsis), тобто руху жовчі до місця призначення – дванадцятипалої кишки.

В основному ця проблема носить хронічний характер, але періодично у пацієнтів спостерігається загострення дискінезії жовчовивідних шляхів, симптоми якої можуть значно погіршити загальне самопочуття і навіть укласти в ліжко, а у деяких випадках стати причиною госпіталізації.

Давайте поговоримо про причини, симптоми й лікування цього захворювання!

Дискінезія жовчовивідних шляхів – причини

  1. Функціональні та нервово-рефлекторні розлади

Жовчовиділення регулюється вегетативною частиною нервової системи. Будь-які збої в її роботі можуть призвести до дискінезії. Серед основних факторів: хронічний стрес, емоційні перевантаження; вегето-судинна дистонія; неврози, депресії; гормональні порушення, в тому числі збої в роботі щитовидної залози.

  1. Анатомічні та вроджені аномалії

Деякі люди народжуються з особливостями будови жовчного міхура і проток, що заважають нормальному відтоку жовчі: перегини і перегородки в міхурі; вроджене звуження проток; неправильне розташування міхура.

  1. Харчові та метаболічні фактори

Дієта дуже важлива для функціонування жовчовивідної системи. Спровокувати дискінезію може неправильне харчування: нерегулярні прийоми їжі, тривалі перерви між прийомами їжі; надлишок жирної, смаженої, гострої їжі; зловживання фастфудом і газованими напоями; нестача клітковини і води в раціоні.

  1. Захворювання травної системи

ДЖВШ часто виникає на тлі інших захворювань: хронічного дуоденіту, гастриту; виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки; холециститу (запалення жовчного міхура); панкреатиту; глистяної інвазії.

  1. Гормональні та метаболічні порушення

Зміни гормонального фону можуть викликати порушення рухової активності жовчовивідних шляхів, особливо у жінок: вагітність (внаслідок впливу прогестерону на гладку мускулатуру); менопауза, гормональні зміни; цукровий діабет, ожиріння.

Дискінезія жовчовивідних шляхів – ознаки

  1. Біль у правому підребер’ї

При гіперкінетичному типі: різкий, колючий або спастичний біль, що виникає раптово, часто після їжі або стресу.
При гіпокінетичному типі: тупий, ниючий, розпираючий біль, що посилюється при тривалих перервах між прийомами їжі.

  1. Розлади травлення

Через неправильне жовчовиділення страждає перетравлення жирів, що призводить до: нудоти, іноді блювоти; гіркоти в роті, особливо вранці; метеоризму, здуття живота; чергування запорів і діареї.

  1. Гіркота і неприємний присмак у роті

Особливо яскраво цей симптом проявляється при гіпокінетичній формі і пов’язаний із застоєм жовчі.

  1. Втрата апетиту

Жовч бере участь у перетравленні їжі, і при неправильному її виведенні людина може відчувати огиду до жирної їжі, зниження апетиту і дискомфорт після їжі.

  1. Жовтуватий наліт на язиці

Це може свідчити про порушення відтоку жовчі і проблеми з печінкою.

  1. Підвищена стомлюваність і дратівливість

У зв’язку з постійним дискомфортом, порушенням обміну речовин і можливим гіповітамінозом (А, D, Е, К) пацієнти часто скаржаться на слабкість, підвищену стомлюваність, зниження концентрації уваги.

  1. Вегетативні симптоми: пітливість; прискорене серцебиття; головний біль, запаморочення, занепокоєння.


Дискінезія жовчовивідних шляхів – лікування

Лікування ДЖВШ залежить від типу порушення:

  1. Гіперкінетична форма (підвищена активність жовчного міхура) вимагає зменшення спазмів і нормалізації відтоку жовчі.
  2. Гіпокінетична форма (уповільнена моторика) вимагає стимуляції роботи жовчного міхура.


Основні методи, що застосовуються при дискінезії жовчовивідних шляхів:

  1. Корекція раціону і дієта. 
  2. Медикаментозна терапія. 
  3. Фізіотерапія. 
  4. Лікувальна гімнастика.
  5. Народні методи


Дискінезія жовчовивідних шляхів, симптоми якої турбують багатьох – це не вирок. Правильний лайфстайл, профілактика і своєчасне лікування загострень – запорука повноцінного і активного життя!