Чи небезпечна дискінезія жовчовивідних шляхів?

Дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВШ) є функціональним розладом жовчного міхура.

Основна функція жовчного міхура – зберігати жовч, що виробляється печінкою і виділяти її в тонкий кишечник, щоб допомогти травленню. Коли настає час перетравлення їжі, тонкий кишечник сигналізує жовчному міхуру через гормони. Жовчний міхур скорочується, щоб виштовхнути жовч у жовчні протоки , які доставлять її до тонкої кишки.1


Чи небезпечна дискінезія жовчовивідних шляхів?


Дискінезія жовчних шляхів є порушенням цих функцій. Проблема може бути пов’язана з гормональною сигналізацією, з нервами, які повинні сприймати сигнал, або із м’язами, що мають реагувати.1

Коли є порушення роботи жовчного міхура, жовч не може ефективно виводитись, це може призвести до того, що жовчний міхур наповнюється або набрякає. В свою чергу набряк жовчного міхура та затримка жовчі у ньому можуть спричинити інфекції та запалення, що проявляються болем.1

Крім того, недостатня кількість жовчі в кишечнику може викликати диспепсію, здуття живота, нудоту та блювання, особливо після вживання жирної їжі.1


Дискінезія жовчних шляхів є симптомом одного з наступних станів:2

  • Функціональний розлад жовчного міхура — проблема з моторикою або рухом жовчного міхура.
  • Дисфункція сфінктера Одді — проблема з рухливістю малого м’яза (сфінктера), який відкривається, щоб дозволити жовчі спорожнитися в тонку кишку.

 

Причини та фактори ризику дискінезії жовчних шляхів.3

Точна причина ДЖВШ невідома, але певні фактори можуть збільшити ризик розвитку захворювання. Фактори ризику включають:

  • Жіноча стать: дискінезія жовчних шляхів частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, особливо у жінок дітородного віку.
  • Ожиріння: надмірна вага або ожиріння підвищує ризик розвитку дискінезії жовчних шляхів.
  • Камені у жовчному міхурі: люди, у яких в анамнезі були камені в жовчному міхурі або інші проблеми з жовчним міхуром, можуть мати вищий ризик дискінезії жовчних шляхів.
  • Шлунково-кишкові розлади: певні шлунково-кишкові захворювання, такі як синдром подразненого кишечника (СПК) або функціональна диспепсія, можуть бути пов’язані з підвищеним ризиком дискінезії жовчних шляхів.
  • Сімейний анамнез: якщо у вас в родині були випадки ДЖВШ або розлади жовчного міхура, ви можете бути в зоні підвищеного ризику.

Які прояви дискінезії жовчовивідних шляхів?

Проблеми з цим маленьким органом можуть викликати біль, як правило, досить сильний.1

Епізодичні приступи спастичного болю в правому підребер’ї. Біль виникає періодично, але не кожен день. Найчастіше приступи болю відмічаються після прийому їжі, особливо жирної або смаженої їжі. 

Інші прояви ДЖВШ:

  • Нудота і блювання.
  • Здуття живота.
  • Запор.
  • Діарея.

Дискінезія жовчовивідних шляхів включає симптоми, які можуть імітувати жовчну кольку або біль, спричинений каменями у жовчному міхурі. До них належать:

  • Різкий біль у верхньому правому квадранті живота, який може поширюватися у праве плече.
  • Біль, який може виникати раптово або з’являтися та зникати протягом тривалого періоду часу.
  • Нудота і блювання.
  • Відсутність апетиту.

Як впливає дискінезія жовчних шляхів на загальне здоров’я?

Якщо дискінезію жовчовивідних шляхів не лікувати, вона може призвести до ускладнень, що матимуть суттєвий негативний вплив на здоров’я.3,4

Травна система: порушення випорожнення жовчі з жовчного міхура може порушити процес травлення, зокрема розщеплення та всмоктування харчових жирів. Це може призвести до болю в животі, здуття та порушення метаболічних процесів.

Застій жовчі може призвести до запалення жовчного міхура, стану, відомого як холецистит, який може викликати сильний біль у животі та потребувати термінової медичної допомоги.

Ускладнення ДЖВШ: інфекції жовчного міхура, утворення жовчних каменів і навіть панкреатит (запалення підшлункової залози), якщо відтік жовчі порушено. Неправильне спорожнення жовчного міхура та застій жовчі, можуть створювати сприятливі умови до утворення жовчних каменів і розвитку жовчокам’яної хвороби. 

Також порушення скорочення жовчного міхура може призвести до постійного болю в правому підребер’ї.

Чи небезпечне це захворювання?

В цілому цей функціональний розлад не несе небезпеки і при правильному лікуванні залишить вас в спокої. Однак, не варто зволікати й відтягувати консультацію лікаря, адже ускладнення ДЖВШ вже можуть нести небезпеку.

Література

  1. Cleveland clinic, «Biliary Dyskinesia»
  2. Cincinnati childrens, «What Is Biliary Dyskinesia?»
  3. Gallbladder sydney, «Biliary Dyskinesia»
  4. Thiyagarajan M, Kamaraj E, «Роль сканування 99mtc-hida для оцінки дискінезії жовчного міхура та порівняння дискінезії жовчного міхура з різними параметрами у пацієнтів з лапароскопічною холецистектомією»,  Малоінвазивна хірургія, 2019