5 цікавих фактів про жовчовивідну систему

Жовчовивідна система складається з органів і проток, які допомагають виробляти і транспортувати жовч.

 

Сьогодні поговоримо про цікаві факти!

5 цікавих фактів про жовчовивідну систему

1) В жовчовивідній системі є жовчне дерево. 

Жовчне дерево — це система «трубочок», яка спрямовує секрети з печінки, жовчного міхура та підшлункової залози через ряд проток у дванадцятипалу кишку.

На клітинному рівні кілька вузьких «трубочок», які називаються канальцями, збирають жовч, що виробляється кожним гепатоцитом. Ці канальці впадають у внутрішньодолькову жовчну протоку, яка збирає всю жовч із кожної часточки. Ці протоки потім впадають у міжчасточкові протоки, які розташовані між часточками. Міждолькові протоки зливаються, утворюючи дві основні жовчні протоки печінки: праву і ліву печінкову протоку. 

Позапечінково праві та ліві протоки об’єднуються, утворюючи загальну печінкову протоку, яка проходить у гепатодуоденальній зв’язці. Загальна печінкова протока з’єднується з жовчним міхуром через кістозну протоку, утворюючи загальну жовчну протоку.1

Загальна жовчна протока є найбільшою жовчною протокою, довжиною приблизно 10 см.2

 

Жовчний міхур – це невеликий грушоподібний мішечок, знаходиться прямо під печінкою і з’єднаний з кишечником і печінкою невеликими трубками, які називаються жовчними протоками. 

 

2) Жовч – унікальний секрет, який виконує багато важливих функцій в організмі:1

 

Жовч є ​​основним шляхом виведення потенційно шкідливих речовин, таких як білірубін і жовчні солі, які не можуть бути відфільтровані або виведені нирками. 

Жовч допомагає емульгувати великі частинки жиру в багато дрібних.

Жовч є ​​основним шляхом виведення холестерину. 

Жовч захищає організм від кишкових інфекцій шляхом виведення імуноглобуліну А (IgA).

Жовчні солі є основними органічними речовинами в жовчі та потрібні для емульгування харчових жирів і полегшення їх всмоктування в кишечнику.

 

А чи знали Ви?

Жовч тече у напрямку, протилежному напрямку крові!3

 

3) Ще один цікавий факт про жовч. 

Спершу жовч – це лужна рідина (7,5-8,1 рН), яку виробляють клітини печінки гепатоцити в об’ємі до 1000 мл/добу. Далі жовч очищається і змінюється епітеліальними клітинами жовчних шляхів та стає кислою у жовчному міхурі (5,2-6,0 рН).4

 

Склад жовчі: вода, жовчні солі, жирні кислоти, холестерин, білірубін, лецитин і електроліти плазми (натрій, хлорид, бікарбонат, калій і кальцій).

 

Взагалі жовч має жовтувато-зеленуватий колір. В жовчному міхурі жовч концентрована та має насичено зелений колір, адже містить жовчні пігменти: білівердин (зелений пігмент) та білірубін (жовтий пігмент). Саме жовчні пігменти надають забарвлення калу та сечі (стеркобілін, уробілін).

 

4) Для функціонування жовчовидільної системи потрібна участь не лише травної системи, але й гематологічної системи.5

У клітинах крові еритроцитах є гемоглобін, при його розпаді утворюється білірубін (некон’югований), який потім транспортується кров’ю в печінку. Як тільки цей білірубін потрапляє в гепатоцити, він піддається кон’югації і згодом секретується в жовч. Потім жовч проходить через внутрішньопечінкові та позапечінкові жовчні протоки до жовчного міхура для зберігання. Жовч виділяється у дванадцятипалу кишку. У кишечнику  білірубін (кон’югований) перетворюється на уробіліноген, уробілін і стеркобілін. А далі 80% уробіліногену виводиться з калом у вигляді стеркобіліну, 2% уробіліногену виводиться із сечею у вигляді уробіліну, та приблизно 18% уробіліногену повертається назад у печінку.1

 

Ось такий складний шлях утворення та циркуляції жовчі!

 

Ще треба додати, що саме білірубін (відповідальний за характерний жовто-зелений колір жовчі) також виводиться з жовчю і відповідає за пігментацію калу.

 

5) Цікаво, як виділяється жовч?

Процес секреції жовчі регулюється гормонами. 

При потраплянні жирів та білків у ШКТ, відбувається скорочення жовчного міхура (під впливом гормонів). Це скорочення змушує жовч рухатися в загальну жовчну протоку. Одночасно розслабляється сфінктер Одді, і жовч може надходити в просвіт дванадцятипалої кишки. 

 

Також, у 12-палій кишці виділяється гормон у відповідь на шлункову кислоту в просвіті кишки. Стимулюються жовчні та панкреатичні протокові клітини до секреції води та бікарбонату, це в свою чергу ефективно збільшує об’єм жовчі, що надходить у дванадцятипалу кишку. 

 

Тобто у фазі травлення жовчний міхур скорочується, а сфінктер Одді розслабляється, дозволяючи жовчі надходити у 12-палу кишку для перетравлення та поглинання жирів.

А от у стані голодування потік печінкової жовчі перенаправляється до жовчного міхура завдяки опору сфінктера Одді.1

Література

  1. Heeransh D. Dave; Karlie R. Shumway, «Physiology, Biliary», National Library of Medicine, 2022
  2. Cleveland clinic, «Bile Duct»
  3. Wolkoff, Allan W, «Регуляція жовчних кислот у фізіології печінки: I. Транспорт жовчних кислот гепатоцитами» . Американський журнал фізіології. Фізіологія шлунково-кишкового тракту та печінки, 2003
  4. Matton APM, «Biliary Bicarbonate, pH, and Glucose Are Suitable Biomarkers of Biliary Viability During Ex Situ Normothermic Machine Perfusion of Human Donor Livers. Transplantation.», PubMed , 2019 
  5.  «Biliary System Anatomy and Functions», Нopkinsmedicine